נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
חיפוש

יתרונות וחסרונות של שעון שבת

שעון

הפונקציה העיקרית של שעון שבת היא לתכנן את זמני הפעלת המכשירים החשמליים בבית לאורך השבת.

המאמר יפרט את היתרונות והחסרונות של שעון שבת.

 

כיצד פועל שעון שבת?

שעון שבת הוא אביזר חיוני המותקן על גבי לוח החשמל ותפקידו העיקרי לתכנן זמנים לצורך הפעלת מכשירים חשמליים לבתים בהם שומרים על השבת. ישנם מספר סוגים ביניהם שעונים ניידים אותם מתקינים על מכשירים בודדים. השעון הפופולרי ביותר הוא השעון המכני בעל מחוגי זיזים. שעון זה עובד במשך 24 שעות בהן ניתן לקבוע מתי יפעלו המכשירים ומתי יכובו. כלומר, זיז הנכנס למעגל מפעיל אותם וזיז היוצא מחוצה לו, מכבה אותם. את שעון השבת חשוב להתקין באמצעות חשמלאי מורשה כדי שלא יהיה עומס יתר של מכשירים העלול להביא לקצר. חשמלאי מוסמך בדרום באר שבע יתקין את השעון באופן בטיחותי ומקצועי.

 

היתרונות של שעון שבת מכני ודיגיטלי

היתרונות העיקריים של כל סוגי השעונים מעבר לכך שהם לא מחללים שבת הם חיסכון, נוחות ובטיחות. כאשר השעון מתוכנת להפעיל ולכבות מכשירי חשמל, מן הסתם חוסכים כסף. הילדים לא משאירים אורות דלוקים בחדר ולא שוכחים לכבות מכשירים אחרים. זהו יתרון חשוב במיוחד כשמדובר במכשירים זוללי חשמל כמו מזגן או דוד חימום. מבחינת נוחות שולטים במכשירים השונים לפי הצורך. למשל, מכוונים את הפעלת הדוד בבוקר או בערב אם רוצים להתקלח ולא תלויים בשעה מסוימת. מבחינה בטיחותית מונעים שריפות ותקלות. בעבר הציבור שומר השבת היה מותיר את התנורים דלוקים עד לצאת השבת, דבר שסיכן את בני הבית וגם גרם לריח לא נעים. מאז המצאת שעון השבת לא צריך לחשוש אם שוכחים לכבות את מכשירי החשמל וכך גם שומרים על הבטיחות. מבחינת מחיר, השעון המכני זול יותר מהשעון הדיגיטלי והוא דו שימושי. כלומר, כאשר מתנקים מערכת מסוימת ניתן להפעיל מערכת אחרת. לעומת זאת, את השעון הדיגיטלי ניתן לכוון לכל יום בשבוע ולכל שעה והוא מדויק יותר.

 

החסרונות של שעון שבת מכני ושעון דיגיטלי

כשבוחרים בשעון שבת מכני במשך הזמן רמת הדיוק שלו פוחתת לעומת השעון הדיגיטלי. לא ניתן לכוון אותו לזמן מדויק. כלומר, המרווחים יהיו לא פחות מ-15 דקות ולעיתים אף 30 דקות. חיסרון נוסף הוא שהזיזים שלו עלולים להיתקע ולגרום לו לניתוק לא כפי שתכננתם. אם מדובר בשעון דיגיטלי החיסרון העיקרי הוא ששומרי שבת לא יכולים מבחינה דתית לשנות בו את הזמנים, והוא גם יקר יותר.

 

יתרונות וחסרונות של שעון שבת נייד

היתרון הבולט בשעון שבת נייד הוא שניתן להפעיל ולנתק את החשמל ללא שימוש בלוח החשמל. פשוט מחברים את השעון למכשיר ספציפי ומפעילים אותו. זה מוביל ליתרון הניידות שלו. החיסרון הוא שיש שליטה רק במכשיר אחד ולא בכמה בו זמנית.

 

חיבור שקע לחשמל

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא לבית ולגינה