נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.

כרטיסי אשראי מה צופן לנו העתיד

כסף ווירטואלי

תופעת האשראי הבנקאי קיימת מזה מאות שנים. ואולם השימוש בכרטיסי אשראי כפי שהם מוכרים לנו כיום, הפך למקובל לקראת אמצע המאה הקודמת. כרטיסי אשראי משמשים לרכישת מוצרים, תוך הימנעות משימוש במזומנים, על הסיכונים הכרוכים בו. ככל שסכומי העסקאות הם גדולים יותר, כך האפשרות לשימוש בכרטיס אשראי הופכת לחיונית יותר. כיצד הפכו כרטיסי האשראי לכל כך פופולאריים? מה צופן לנו העתיד, בכל הקשור בתחומי האשראי? בשורות להלן נעסוק בתחום דינאמי, המשתנה במהירות.

כרטיסי אשראי וההתפתחות ההיסטורית שלהם

המצאת כרטיסי האשראי כפי שאנו מכירים אותם כיום, היתה תוצאה של הצורך להעביר כספים ממקום למקום, בלא צורך לשאת את המזומנים בפועל. כבר בסוף המאה התשע עשרה קנתה לה שביתה ההבנה, ששימוש במזומנים בסכומים גדולים טומן בחובו שכנות רבות, החל באבדן המזומנים וכלה במעשי שוד ורצח, שבני בלייעל היו מוכנים לבצע על מנת לגנוב סכומי כסף גדולים.

בתחילה הופקו כרטיסי אשראי אך ורק לצרכי שימוש בטיסות. אבל בתחילת שנות השישים של המאה הקודמת, הפך השימוש בכרטיסי אשראי למקובל, בעיקר בקרב בעלי הון שלא היו מעוניינים להסתובב עם מזומנים בכיסם. בהמשך, הפכו כרטיסי האשראי למעין סמל סטאטוס, מה שרק הגביר את הרצון והצורך של אנשים להחזיק כרטיסים כאלה.

ההתפתחות ההיסטורית המשמעותית ביותר של כרטיס האשראי, היתה ההמצאה של מה שנהוג כיום לכנות "פס מגנטי". הפס המגנטי מכיל את פרטי של מחזיק הכרטיס, שניתן לקרוא אותם אך ורק באמצעות מכשיר ייעודי. המכשיר קורא את פרטי המשלם ומוודא אגב כך שבחשבו שלו יש מספיק כסף לכסות את הקנייה. אישור העסקה מתבצע תוך שניות ספורות, כאשר בעבר הוא היה לוקח כמה ימים.

כרטיסים

כרטיסי האשראי והעתיד

במשך העשורים האחרונים, הפך כרטיס האשראי לידידו הטוב ביותר של האדם. הכרטיס שימש למשיכת מזומנים, כמו גם לביצוע עסקאות באשראי. בהמשך, כרטיס האשראי הפך גם לאמצעי לקבלת תשלומים מלקוחות מצד אחד, ולנטילת הלוואות מחברות האשראי השונות מצד שני. המערכת הפיננסית הפכה תלויה יותר ויותר בכרטיס הפלסטיק הקטן עם המגנט.

אבל בשנים האחרונות, התמונה משתנה. כניסתם המאסיבית של מכשירים סלולאריים לשימוש, הביאה למצב שבו לכל אדם יש ברשותו בכל רגע נתון לפחות מכשיר סלולארי אחד. השירותים שמספקות החברות הסלולאריות, כמו גם השיפור בקליטה שהפך את השימוש בהם לזמין בכל מקום ובכל זמן, הביא למצב שבו ניתן למצוא חלופה הולמת לכרטיס האשראי. אחת הבעיות בכרטיסי הפלסטיק היתה ועודנה רמת השחיקה הגבוהה שלהם, מה שמחייב החלפת הכרטיס מדי כמה שנים. הטלפונים הסלולאריים מאפשרים הפעלת אפליקציות המאפשרות ביצוע פעולות אשראי, בלא צורך בכרטיס מגנטי ותוך שימוש באמצעים אחרים שנועדו להבטיח את פרטיותו ואת בטחונות הפיננסי של המשתמש. הטלפון הסלולארי כבר תפס את מקומם של מכשיר הרדיו, של נגן המוזיקה ושל ספר הקריאה מנייר. כעת, גם כרטיס האשראי איבד את מקומו לטובת האפליקציות, וטוב שכך.

לפרטים נוספים: https://www.shakoof.org.il

מחיקת חובות – מתחילים את החיים מחדש

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא דיגיטל