נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.

מחיקת חובות – מתחילים את החיים מחדש

מטבעות זהב

בחיים, כל דלת היא הזדמנות. אפשר לפתוח אותה ולגלות מאחוריה עולם שלם של אפשרויות מגוונות שיכולות להרים, לקדם ולמשוך הלאה. מן הצד השני, מאחורי אותה הדלת יכולות להיות אכזבות, טעויות ונפילות ארוכות עד למטה. הבעיה היא, שלפני שפותחים את הדלת אין אפשרות לדעת מה מסתתר מאחוריה. זו הסיבה, שיש כל כך הרבה אנשים בישראל שנקלעים לחובות עתק של מאות ומיליוני שקלים – בעקבות טעויות שבוצעו בתום לב. במצב של חובות כאלו, אפשר לעמוד מול שוקת שבורה, לצבור ריביות ולא לצאת ממעגל הקסמים הקשה הזה. אפשרות נוספת היא מחיקת חובות באמצעים חוקיים ויציאה לדרך חדשה שיכולה להיות אחרת לגמרי.

צפרדע וכסף

מחיקת חובות – משאירים את החובות מאחור

מהי מחיקת חובות?

התהליך מדבר על לקיחת כלל החובות אותם צבר האדם ומתנהלים כנגדו תהליכים בגינם בהוצאה לפועל. לאחר ריכוז כל החובות ובדיקה שלהם, ניתן להבין מה ממדי התופעה והאם החייב יכול לעמוד בהחזרים. במידה ולא, ועברו כבר מספר שנים ונראה שהמצב לא משתנה, ניתן להגיש בקשה למחיקת החוב ולאפשר לאדם התחלה חדשה ונקייה במטרה להשתקם מהבעיות שעברו עליו.

תנאים מקדימים מספרים ונתונים

בישראל אפשר למצוא כ-750,000 תיקים פתוחים של אזרחים ישראליים במשרדי ההוצאה לפועל. כל אלו לא עמדו בהתחייבויות שנתנו וכעת מנסים לגבות מהם את הכספים במגוון דרכים כגון צווי עיכוב יציאה מהארץ, עיקול חשבונות ונכסים. כמחצית מהם בעלי חובות עתק שהם אינם מסוגלים לעמוד בתשלומים ובריביות שלהם כלל, גם אם ינסו לאורך השנים.

החזר החובות

כאשר אדם צובר חובות שהוא אינו עומד בהם, הוא יגיע להוצאה לפועל. במטרה לגבות את החוב בצורה מספקת, פעמים רבות מקבל האדם החזר תשלומים בו הוא יוכל לעמוד. כך הוא יכול לשלם את החוב וגם החברה או האדם להם הוא חייב זוכים לקבל את כספם בחזרה. בחוק החדש של מחיקת חובות שהתקבל בשנת 2018, חייב האדם לעמוד בהחזרי החובות שלקח על עצמו לפחות 50% מהזמן בשלושת השנים האחרונות, במטרה להיות זכאי להגיש בקשה למחיקת החובות. במידה והוא לא עשה זאת, הוא אינו רשאי להגיש בקשה למחיקה והחובות והתשלומים ממשיכים כסדרם.

בעלות על דירה

בעבר, מחיקת חובות לא התאפשרה לאדם שהייתה בבעלותו דירה. ההיגיון שעמד מאחורי הצעד דיבר על כך שמי שיכול להיות בעלי דירה, אינו יכול להיות בעל חוב ועליו למכור את הדירה כדי לכסות את החלק האפשרי מהחוב שלו. מאחר וישנם מקרים בהם מכירת הדירה לא תכסה אפילו חלק קטן מהחוב ובמקביל תתעורר בעיה בנוגע למגורי החייב, התעוררה שאלה האם ניתן להתיר לאותם חייבים להגיש בקשה למחיקת חובותיהם? בחוק החדש ניתנה להוצאה לפועל האפשרות להעניק מחיקת חובות גם לחייבים אלו, במקרים המתוארים לעיל.

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא פיננסים
תכנון פרישה
הכל תכנון הפרישה שלך

תכנון פרישה הינו תהליך מורכב ורב פנים הדורש שיקול דעת והכנה ארוכת טווח. זה כולל הערכת יעדים פיננסיים, הערכת

בית ומטבעות
הכל על עסקים למכירה

לפני כמה ימים פורסמה במהדורת החדשות המרכזית של ערוץ מוכר כתבה מרתקת על מודעה שהציגה עסק למכירה במחיר זול

פנסיה תקציבית
מה היא פנסיה תקציבית?

פנסיה תקציבית היא חלום של כל אחד מאיתנו. בעבר פנסיה זו הייתה נהוגה בישראל ועובדי שירות המדינה היו נהנים

לחיצת יד
2 השלבים לפטור ממס הכנסה?

כשהבנו שאנחנו זכאים לקבלת פטור ממס הכנסה, היה לנו ברור שנצטרך לעבור לפחות 10 שלבים מורכבים כדי שנוכל להגיע

רואת חשבון
כיצד בוחרים רואה חשבון?

אתם פותחים עסק או חברה בע"מ ואתם מחפשים רואה חשבון? לבחירת רואה חשבון מומחה חשיבות רבה על ריווחיות העסק.

החזר מס
כמה עולה החזר מס בממוצע?

החזר מס הינו הזכאות שלכם לקבל כסף בחזרה במידה ושילמתם למס הכנסה יותר ממה שהייתם אמורים לשלם. אומנם לעיתים