נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
חיפוש

מיצים טבעיים: למה הם כל-כך מומלצים?

מיץ סלק

"סַלֵּינוּ עַל כְּתֵפֵינוּ, רָאשֵׁינוּ עֲטוּרִים; מִקְּצוֹת הָאָרֶץ בָּאנוּ, הֵבֵאנוּ בִּכּוּרִים" (לוין קיפניס). ארץ ישראל היא אכן ארץ "זבת חלב ודבש", המלאה בפירות וירקות יפים וצבעוניים. לפירות ולירקות, הן במצבם הטבעי והן במצבם הסחוט, יש יתרונות רבים שמטרתם לייצר אספקה של רכיבי מזון בעלי הרכב תזונה איכותי ונכון.

בימינו, התזונה המודרנית איננה טבעית-טהורה, אלא מורכבת ממזון מתועש, משומר, מטוגן וקפוא.

מזונות אלה אינם טריים ובשל כך הם מכילים כמות פחותה מאוד של מינרלים וויטמינים.

המחסור ברכיבים בריאותיים חשובים אלה, עלול להביא לסבל ומחלות לצרכנים הקבועים של המזון המתועש.

כדי להתמודד עם המציאות הזו יש לשנות את התזונה ולהעשיר את התפריט במזון טרי.

אחת הדרכים הטובות והיעילות לכך, היא אכילת פירות וירקות טריים.

 

יתרונות המיץ הטבעי

כאמור, אין חובה לצרוך פירות וירקות בצורתם הטבעית בלבד, אלא ניתן לעשות זאת גם בתצורה של מיץ, אשר תורם תרומה רבה לגוף ולבריאותו. גוף האדם סופג פירות וירקות בצורה מצוינת, מזון זה מכיל הרכבים תזונתיים רבים שנחוצים וחשובים לבריאותנו, כחלק ממינרלים, חומצת אמינו וויטמינים. הגוף מזהה באופן מידי את התזונה עמה הוא נפגש, ולכן הוא סופח אליו את התרכובת הבריאותית שהפירות והירקות מכילה. המינרלים והוויטמינים מסייעים גם למערכת החיסונית של גוף האדם ומחזקים את יכולתו להתמודד עם מחלות.

 

צריכה נכונה של מיצים טבעיים

מיצים טבעיים הם בעלי תפוקה בריאותית מקסימלית כאשר הם נסחטים במקום ונשתים באופן מידי. מבחינת זמן השתייה, מומלץ לשתות את המיץ בבוקר או בין ארוחות וכדאי שלא לערבב בין מיץ ירקות למיץ פירות. כידוע, מיצי פירות מכילים כמות גבוהה של סוכרים וממילא בעלת ערך קלורי גבוה בדומה לשוקולד שניתן להכין במקום כמו סדנת שוקולד. התוצאה הישירה היא, שצריכה מרובה של מיצי פירות עלולה להשפיע על משקל הצרכן. על כן, כדי לשמור על המשקל, ניתן למהול את מיצי הפירות במעט מים, ולחלופין – לצרוך פירות בעלי ערכים קלוריים נמוכים יותר, כמו: אגס, תפוח או גזר. מבחינת כמות שתיה, הוכח כי שתיה של כוס – שתי כוסות ביום, עשויה להעניק מרץ, כוח וחיוניות לבריאות הכללית.

 

סוגי מיצים סחוטים

ישנם מיצים רבים ואפשרויות רבות לחבר בין פירות וירקות שונים, אך נציין כעת רק שלושה סוגי-מיצים ונציין מספר תכונות תזונתיות.

 

מיץ תפוזים

מי מאיתנו לא שתה פעם מיץ תפוזים? אכן, מיץ התפוזים הוא המיץ הקלאסי והמוכר. בעבר אופן הסחיטה של התפוזים היה ידני בלבד, כיום חלה השתכללות רבה וישנו מבחר גדול יותר של מסחטות מיץ הדרים בשוק – ידניות, חשמליות, איטיות, מהירות ועוד.

מיץ תפוזים מכיל סגולות רבות. ראשית, מיץ תפוזים טרי מכיל כמות רבה של ויטמין A ו-C. בנוסף, תכונה משותפת שקיימת גם במיץ אשכוליות ומיץ לימון, היא העובדה שהוא מנקה את דרכי העיכול באופן מיטבי. כמו כן, מיץ תפוזים מועיל ללב, לריאות לדלקת מפרקים ולעוד הפרעות תפקודיות שונות.

 

מיץ גזר

מיץ הגזר עשיר באופן מיוחד בוויטמינים רבים: יש בו פרו-ויטמין A המתורגם בגופנו לוויטמין A, וויטמינים B, C, D, E, K וכן מינרלים שונים כמו: אשלגן, זרחן, סידן ונתרן. נתונים אלה משפיעים על מערכת העיכול וממריצים אותה ואף פועלים לניקוי הכבד. שתייה סדירה של מיץ הגזר עוזרת לפעילות הכבד להיפטר משומנים מיותרים ומרה ישנה. ירידת רמת השומנים מובילה ממילא לירידה ברמת הכולסטרול.

 

מיץ סלק

הסלק הוא בעל כמות משמעותית של בטא-קרוטן, ויטמין B וויטמין C. בין שלל תכונותיו יש בסלק חומר פיגמנטי שמגן על  הצרכן ממחלות סרטניות ומחלות כרוניות. בנוסף, לסלק יש השפעה אנטי-דלקתית המסייעת בחידוש רקמות חיבור, זרימה תקינה של הדם והקטנה של רמת הכולסטרול. מחקר חדש העלה כי למיץ סלק אדום יש גם השפעה חיובית על ביצוע פעילות גופנית וספורטיבית. המיץ מרחיב את כלי הדם ולאור זאת לחץ הדם יורד ויוצר לזרימת הדם אפשרות לזרום בצורה מוגברת. שתיית מיץ סלק טרי זו הדרך המיטבית ביותר לספוג את התכונות הנפלאות שאצורות בו.

 

סיכום

למיצים טבעיים יש יתרונות רבים כפי שראינו, לכל פרי יש את סגולותיו המיוחדות. עם זאת, חשוב לדעת שהמיצים אינם מהווים תחליף רפואי מלא לטיפול מקצועי במצבים שונים, אך שתייה עקבית וסדירה שלהם, עשויה לסייע באופן מרבי במניעת בעיות רפואיות שונות, בחיזוק של הגוף והנפש ופעמים רבות לקיצור זמן ההחלמה. הכנת מיצים טבעיים יכולה להיעשות באופן ביתי – לכו ורכשו פירות בריאים שעושים לכם חשק, סחטו אותם במסחטה שבביתכם (ידנית או חשמלית) והעניקו לגופכם חיזוק משמעותי. בנוסף, ישנן חברות רבות שעושות שירותי משלוחים של מיצים סחוטים שנסחטו בו ביום (פריניב, פומנרנץ, ניצת הדובדבן, קשת מיצים ועוד).

 

מיץ סחוט במגוון טעמים

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא אוכל
תפוח
איך להתכונן לצום לסירוגין

כולנו עסוקים במשקל שלנו, בנראות החיצונית ובדרך שבה התחושות שלנו מושפעות מכל העניין. אין ספק, דיאטה זה אמנם לגוף,

מנעולן או פורץ?

להיתקע מחוץ לבית בלי שיש לנו מפתח זה לא דבר נעים, והאמת היא, שזה קרה בעבר לכל אחד מאתנו.