נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
חיפוש

מהו תהליך העבודה ביני לבין מעצב הפנים ששכרתי? כל התשובות

מעצב פנים

בחירת מעצב פנים אף פעם אינה קלה, וודאי שלא במקצוע חשוב כל כך שלו השלכות על השגרה הביתית שלכם בעוד שנים רבות. כדי לבחור נכון במעצב המתאים לכם ביותר חשוב לשים לב לכמה פרמטרים ייחודיים בתהליך הבירור, בהם בין היתר מעבר מדוקדק על תיק העבודות שלו או שלה, זרימה והבנה הדדית בפגישת הייעוץ הראשונית ובשיחו שאחריה, גמישות במחיר והתאמה בסגנון, ולבסוף כמובן מעקב אחר הטרנדים החדשים בתחום וחשיבה על מה ש"מעבר" – בכל הנוגע לבריאות ולתהליכים קוגניטיביים ורגשיים המתאפרים בזכות המרכיבים העיצוביים הקיימים בחלל.

מצאתי את האחת! מה עכשיו?

אין משמח מרגע מציאת המעצב או המעצבת שיהפכו את הבית שלכם לחלום שתמיד רציתם להגשים. ועדיין, כדי שתהליך יבוצע על הצד הטוב ביותר ובאופן חלק, מומלץ לעקוב אחר מספר תחנות משמעותיות בדרך, כדי להגדיר את ההסכמות באופן ברור וכדי שכל העבודה תתבצע במלואה, בדיוק כפי שאתם רוצים.

מעצב פנים חוזה

 

שלב ראשון: ניסוח החוזה וחתימתו

ההמלצה הבאה תהיה נכונה למעשה לכל בעל מקצוע באשר הוא, אך במיוחד בתהליכים ארוכים ומשמעותיים כל כך כמו עיצוב הבית, חשוב מאד לוודא כי כל התנאים מוסכמים על שני הצדדים, באופן מוחלט וברור מראש. כך למשל, מומלץ שמחיר העבודה הסופי יהיה גמיש (אך באופן מובן ומוסדר גם כן) במקרים שאתם מעוניינים לשנות, להוסיף או אפילו לגרוע אלמנטים או חללים שלמים מתהליך העיצוב. חלקי החוזה השונים צריכים לכלול את התרחישים האפשריים הבאים:

  • שינוי הסגנון לפי ראות עיניכם באמצע תהליך העבודה, בחלק או בכל החלל בפרויקט – עם הגדרה ברורה של מסגרת הזמנים בה הדבר יהיה אפשרי, וכן הסכמה לגבי עלות החומרים והזמן שהוקדשו לכך באם כבר נוצלו חלק מהמשאבים שתוכננו במקור.
  • חתימה על לוחות זמנים מפורטים לביצוע הפרויקט, כמו גם אפשרות ברורה ומוסכמת של מסגרת זמנים במקרה של שינוי (גם מצדכם וגם מצד המעצב או המעצבת)
  • מחיר קבוע מראש, רצוי לפי תעריף קבוע הניתן לכימות: חומרי גלם, שעות עבודה, יצירת סקיצות וכיוצא באלה.
  • הסכמים במקרים של הפסקת השירות או אי עמידה בתנאים שהוסכמו: חלק זה של החוזה הוא אולי הכי פחות נעים לחתימה ולניסוח, אך הוא מאפיין מקצועי ושגור בכל מקצוע שהוא, ואין כל בושה בדרישה לחתימה עליו מראש. אחרי הכל, מדובר בבית שלכם ובהשקעה לא מעטה שאתם מקדישים בעתיד שלכם, ודווקא ההתעקשות על הסעיפים הללו מעידה כי אתם (וגם המעצב או המעצבת שאיתם אתם עובדים) אכן רציניים ומבינים היטב את חשיבותו של הפרויקט.

כיצד מנסחים את חוזה העבודה?

ברחבי האינטרנט מוצעות לא מעט דוגמאות ותבניות של חוזי עבודה כלליים לציבור הרחב, אולם כדי להתאים את החוזה באופן אישי למצבכם וכדי להוסיף עוד סעיפים ספציפיים אפילו ברמת בחירת המזגנים בבית – הנוגעים רק אליכם, מומלץ מאד להיעזר בעורך דין לענייני עבודה, ולו רק לשם הייעוץ החד פעמי בנוגע לניסוח החוזה באופן סופי. השפה המשפטית עשויה להיות קריטית במקרים רבים, ואין להקל בה ראש במידה ותגלו חלילה כי החוזה שלכם יופר מסיבה כלשהי.

 

שלב שני: תחילת העבודה

זכרו כי גם לאחר הפגישה הראשונית והחתימה על החוזה, עיקר העבודה והמהות המרכזית שלה יחלו למעשה רק לאחר מכן. לכן חשוב מאד לתת לרעיונות שלכם ושל המעצב או המעצבת לזרום באופן טבעי, ובאם עולה בראשכם רעיון חדש, השתדלו להעלות אותו מוקדם ככל האפשר, כדי לשנות את התכניות בהתאם. את חשיבותה של ההתראה על השינוי מוקדם ככל האפשר ניתן להדגים בקלות באמצעות פריט עיצובי אחד לדוגמה: נניח שתחליטו לאחר היציאה לדרך להוסיף אלמנט עיצובי חדש בבית: צמחיה מלאכותית, אך זאת לאחר שכבר ייבנו התכניות הנוגעות לחלל הספציפי שבו אתם רוצים להעמיד את הצמחייה.

למידע נוסף על צמחיה מלאכותית לחץ על הלינק: https://www.decoration2000.co.il.

מעבר לכך ובאופן פרטני יותר, חשוב שתשאלו את עצמכם (או יחד עם המעצב) איזה סוג של צמחיה מלאכותית אתם רוצים להציב בחלל, ומה הכי מתאים לו: קיר צמחים, אדניות צבעוניות, או צמח מטפס? ובכלל, איזה סוג צמחיה מלאכותית הכי מתאים להציב במקום? עלים גדולים ופתוחים, או דוקא צמחיה צפופה בעלת עלעלים קטנים בצבעים שונים? לכל אותן שאלות יש השלכות עיצוביות קריטיות להמשך העיצוב, ומטבע הדברים הן חייבות להתכתב עם עיצובו הכולל של החלל.

 

שלב שלישי: לב העבודה

לרוב, השינויים בהעדפות העיצוביות והחלפת התכניות מתבצעים בשלב מוקדם יחסית, או לכל הפחות לפני עיקר העבודה עצמה. בין אם אתם מתנהלים מחלל לחלל ובין אם הפרויקט מתקיים בכל הבית כיחידה אחת, לרוב קל לזהות מתי מתרחש המעבר בין מה שמוגר כהתחלה ובין הצלילה לעומק והירידה לפרטים. שלב זה יהיה מאופיין לרוב בהתנהלותו העיקרית של המעצב, ובתקשורת הרציפה שלו עם נותני השירות והספקים השונים: נגרים, רפדים, בעלי חנויות וקבלני שיפוצים.

בשלב זה ובמיוחד כאשר כבר נבנה האמון ביניכם ובין המעצב או המעצבת שלכם, על פי רוב ההמלצה תהיה לתת להם לנצח על העבודה, כאשר העדכונים השוטפים כעת יוכלו בדרך כלל להיעשות באופן פחות תכוף, על מנת לאפשר שקיעה בעבודה עד לקבלת תוצאות שכבר נראות לעין. עם זאת, בפגישות סיכום הביניים ביניכם בהחלט כדאי לוודא אחת לכמה זמן כי הכל אכן מתנהל על פי הדרישות שלכם, בין אם היו לכם דרישות מיוחדות הנוגעות לענייני תקציב, לאיכות חומרי הגלם, להיקף העבודה או לפרטים ספציפיים בעבודה.

אם המעצב או המעצבת שלכם אינם מעדכנים אתכם בהתקדמות התהליך, אין כל מניעה שתפנו אליהם ותשאלו זאת בעצמכם. להיפך, ישנה חשיבות רבה למעורבותכם בתהליך, והעבודה בשיתוף פעולה תניב ברוב המקרים את התוצאה הטובה, היפה והמאפיינת אתכם ביותר.

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא בעלי מקצוע
אינסטלציה סניטרית
החלפת כלים סניטריים

בתחום שיפוץ הבית, ההשפעה של שינויים קטנים יכולה להיות באמת טרנספורמטיבית. שינוי אחד שכזה שלעתים קרובות אינו מורגש אך

תיקון צנרת ביוב
כמה עולה תיקון צינור ביוב?

בעיות בצנרת הביוב יכולות להיות סיוט של בעלי הבית, ולגרום לאי נוחות, לסכנות בריאותיות ולנזק פוטנציאלי לרכוש. כאשר מתמודדים

7 טיפים לשפור הכתיבה
7 טיפים לשפור הכתיבה

כתיבה היא מיומנות חיונית המשמשת בהיבטים רבים של החיים, בין אם זה כתיבת מיילים, יצירת דוחות או אפילו כתיבת