עידן הדפוס בשנת 2020 – חוות דעת

מהפכות בעולם הדפוס

כיום אנו רגילים לכתיבה במחשב נייד, הקלדה בסמארטפון, הדפסה בכמויות גדולות ובמדפסות משוכללות. למען האמת לא תמיד האפשרויות הללו עמדו בפני האדם הממוצע. דרך ארוכה עבר עולם עד שהגענו למצב בו ניתן לשלוח קבצים להדפסה באיכות אופטימלית, הרבה בעזרת הסינים.

אז איך הכל התחיל? בהתחלה מרחו הסינים צבעי שמן על אבן, ציירו עליה אות, ציור או אלמנו מקורי, לקחו את האבן והטביעו על חומר מסוים. כך נוצרה להם דמות או סימן.

כמה אלפי שנים לאחר מכן, אי שם במחצית הראשונה של המאה ה-15, יוהאן גוטנברג המציא את מכבש הדפוס הראשון – אחת ההמצאות החשובות במאה ה-20. אם ניתן לומר גוטנברג הוא הראשון שהתחיל את מהפכת הדפוס, זו ששלטה בתחום ההדפסות עד מהפכת הדפוס הדיגיטלי בעולם המודרני בו אנו חיים.

איך חולל גוטנברג את המהפכה? אז ככה, גוטנברג הכין תבניות ממתכת לאותיות ויצק לתוכן עופרת. על מנת להדפיס השתמש גוטנברג במכבש ידני ששימש לפני כן כמסחטת ענבים ליין. בזכות ההמצאה שלו הצליחו לייצר גליונות דפוס מלאים ושלמים. בזכות המצאתו של גוטנברג הצליחו להוזיל את העלויות של מילה כתובה, וממילא על ידי כך להפיץ אותה לכל שכבות האוכלוסייה.

בעקבות פיתוח זה החלו בתי דפוס רבים ברחבי העולם להשתמש בשיטה זו, כאשר על בסיסה לימים הצליחו לפתח מכונות דפוס גדולות ומשוכללות. שיטתו של גוטנברג שלטה במשך כ-500 שנה, עד שבשנת 1814 העיתון 'טיימס' החליף את המכבש שלו במכונה שהונעה על ידי קיטור וכך הצליחה להכפיל ולשלש את כמות הגיליונות המופקים בשעה.

ככל שחלפו השנים מכונת בקיטור רק הלכה והתפתחה, עד שבשלב מסוים היא הצליחה להדפיס שתים-עשרה אלף גיליונות במשך שעה בלבד. אין צורך לציין שהייעול הזה הקפיץ את כמות המכירות של העיתון באחוזים יפים.

 

העידן המודרני בדפוס

זמן שווה כסף ונוחות מקנה שלווה. גם אם עולם הפיננסים וההשקעות לא הכי מעניין אתכם, והאתר https://www.shakoof.org.il הוא לא אתר הבית שלכם – ברור לכל שהיום אנו נמצאים בתקופת ייעול כלכלית ובריאותית, בה מפסיקים להשתמש במכונות דפוס ענקיות ובשימוש בעופרת שמזיק לבריאות.

כיום, את מכונות הענק המסורבלות שמלכלכות את הידיים ומחרישות את האוזניים, מחליפים מחשבים שקטים וקטנים שעושים את העבודה בצורה מושלמת. בכל תקופה מציב הדפוס הדיגיטלי רף גבוה חדש ומאתר את מוחות העולם כיצד ניתן לשכלל ולהפוך את ביצוע ההדפסה לזולה ואיכותית יותר.

 

האם אנו עתידים להיפרד מהדפוס?

אחד הקשיים שנערמו כיום על עולם הדפוס, הוא עולם הגאדג'טים. בעולם בו מכניס האדם בכיסו עולם שלם, מאמרים, ספרים, אתרי חדשות וספורט לרוב, מתעוררת שאלה חדשה – האם יש צורך אמיתי בדפוס? האם הנייר הפרימיטיבי עדיין רלוונטי? האם לא כדאי לחסוך את העלויות הכבדות הללו ופשוט לצרוך מידע דרך המחשב או הפלאפון?

מבחינות שונות אכן נראה שהעולם צועד לשם, את הספרייה העירונית מחליפים אתרים המכילים ספרים רבים, ואת חדשות הספורט ניתן למצוא באפליקציות השונות. ובכל זאת, נראה שיהיה לאנושות קשה מאוד להתנתק מהמילים הכתובות. יש משהו במילה הכתובה שעדיין מושך אותנו, יש משהו בעיתון של הבוקר שמספק צורך שכל אפליקציה שבעולם לא תצליח לתת. האם העובדה שהאותיות עדיין מאירות לנו עיניים עתידה לחלוף בשנים הקרובות? נראה שאת זה רק הזמן יוכיח.

 

הדפוס

 

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב telegram