נא להקליד בשורת החיפוש את הפוסט שאתם מחפשים.
חיפוש

פתיחת תיק גירושין בגירושין בהסכמה: שלבי התהליך

פתיחת תיק

פתיחת תיק הגירושין מוגדרת כפעולה קשה, גדושה באמוציות וסוערת רגשית.

מצד שני, גירושין שבוצעו מתוך הסכמה הדדית מהווים פתח לדרך חדשה ותקינה עם בני הזוג לשעבר, להידברות, לשיתוף פעולה וגם למיצוי יעיל, זול והרבה פחות כואב מגירושין במאבק.

הנה שלבי התהליך למתגרשים בהסכמה:

 

גירושין בהסכמה וללא הסכמה

הליכי הגירושין נחלקים באופן כללי לשני סוגים מרכזיים. האחד – הליך שמבוצע בהסכמה הדדית של שני הצדדים ומתחיל בהגשת בקשה אחת משותפת לגירושין. השני – הליך שמבוצע ללא הסכמה הדדית של שני הצדדים ומתחיל בתביעת גירושין.

מטבע הדברים, הסוג השני הוא הסוג שמנוהל במאבק קשה, יקר, מפרך ולעתים גם מייסר. הוא כולל עורך דין גירושין לכל אחד מהצדדים ולרוב מסתיים בנתק של בני הזוג זה מזו, כאשר גם טובת הילדים עשויה להיפגע. לעומתו, הסוג הראשון הוא דווקא זה שמקל יותר מאחר ושני הצדדים כבר הגיעו להבנות תואמות ומעוניינים להיעזר בעו"ד אחד, שיערוך ויגיש עבורם את הבקשה.

 

השלב הראשון: שלב ההסכמה

אם בני הזוג מעוניינים להסיר את הכפפות ולהימנע ממאבקים משפטיים ממושכים, אך הגיעו למסקנה שהם אינם מעוניינים להמשיך יחד, עליהם להסכים לפחות באופן בסיסי בנוגע לסוגיות כמו חלוקת הרכוש, משמורת ילדים, הסדרי ראיה, מזונות, תשלומים לחובות והלוואות ועוד. בני הזוג אמורים להתחייב לעגן את כל אלו בהסכם, תוך שהם מסוגלים לנהל מו"מ ונכונים לבצע גם פשרות.

 

השלב השני: הליך גישור

הליכי הגישור מתקיימים בחלק ניכר מתיקי הגירושין ומטרתם היא לאפשר לבני הזוג להסכים ביניהם על סוגיות ותנאים שלא בתוך דיון בבית המשפט, אלא מתוך רצון חופשי ושיתוף פעולה הדדי. המגשר הוא זה שמנחה את הצדדים ומציף את השאלות שיעודדו אותם להסכים, אך הוא איננו קובע בעצמו את ההסכם הגירושין ואיננו פוסק כלפיו, אלא הזוג הוא זה שמחליט בכוחות עצמו.

לטובת התהליך, מומלץ להסתייע בעורך דין גירושין שמשמש גם כמגשר מוסמך בדיני משפחה. כך תוכלו לכלול בהסכם את כל הנושאים הרלוונטיים לגירושין וגם לחסוך את הפנייה למגשר אחר לטובת ייעוץ יקר בנושא. עורך דין המשמש כמגשר יוכל לפתור עבורכם בעיות משפטיות שונות ולנסח את ההסכם באופן הראוי, על כל תנאיו (מכיסוי מלא ומפורט של כל הסוגיות והתנאים ועד ניסוח ברור כשמש שאיננו משאיר מקום לפרשנות שונה).

 

השלב השלישי: גיבוש הסכם גירושין

המגשר בתיק ינסח את הסכם הגירושין לאחר שהצדדים דנו בכל הסוגיות הרלוונטיות והגיעו להסכמות ביניהם. הוא יעלה את כלל הנושאים שהועלו על הכתב, יכין טיוטה מסודרת ויעביר אותה לעיון של כל אחד מבני הזוג. לאחר מכן תתקיים פגישה נוספת שבה כל צד יוכל להתחבט בהערות שהיו לו ולדרוש תיקונים. בפגישה זו נהוג להתייחס למחלוקות שהתעוררו ולנהל לגביהן מו"מ.

רק כאשר ההסכם ברור ומוסכם לחלוטין, הצדדים חותמים על ההסכם והוא יוגש לאישור בבית הדין הרבני או בית המשפט לענייני משפחה.

אם אתם זקוקים לייעוץ והכוונה משפטיים לגבי פתיחת תיק גירושין, תוכלו לעשות זאת ממש כאן.

 

אנשי משפט

אז מה היה לנו עד עכשיו?
עוד בנושא עריכת דין